Kto postanowi odwiedzić Chęciny, ten z pewnością zajrzy do kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja. To cenny zabytek, który z pewnością okaże się ciekawym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście.
Co warto wiedzieć na temat zabytku jakim jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja?
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja jest jednym z najważniejszych zabytków w Chęcinach oraz jednym z ciekawszych przykładów architektury sakralnej, jakim może się pochwalić województwo świętokrzyskie. Wzniesiony u stóp zamkowego wzgórza w początkach XIV wieku (dokładna data budowy kościoła nie jest znana), do dziś przyciąga ciekawą sylwetką oraz intrygującym wystrojem wnętrza. Jeśli lubimy takie atrakcje sakralne, to koniecznie warto także dowiedzieć się co warto zobaczyć i zwiedzić w Częstochowie.
Na jakie elementy warto tu zwrócić uwagę?
W czasie zwiedzania kościoła parafialnego w Chęcinach warto zwrócić uwagę na wielobocznie zamknięte prezbiterium, do którego z czasem dostawiona została zakrystia oraz mały skarbczyk. Po drugiej stronie prezbiterium dostrzec można ciekawą kaplicę z początków XVII wieku. To renesansowa kaplica Trzech Króli, nazywana też kaplicą rodu Fodygów. Dość młodym elementem kościoła jest wieża, wznoszona w latach 1830-1840.
W wyposażeniu kościoła wyróżniają się: wczesnobarokowy ołtarz główny z obrazami św. Anny i św. Bartłomieja oraz stojące obok późnorenesansowe stalle, które ozdobiono obrazami z życia św. Franciszka. W kaplicy Fotygów również warto zwrócić uwagę na ołtarz, choć dla większości osób najważniejsze są legendy związane z tą kaplicą. Zgodnie z nimi ma się tu zaczynać podziemne przejście, prowadzące aż do chęcińskiego zamku.
Chęciny i tutejsze zabytki sakralne mają wiele uroku. Kto w czasie wycieczki zajrzy do kościoła św. Bartłomieja, ten będzie się mógł przekonać o tym na własnej skórze.
Warto przeczytać
Kierunek zwiedzania- starówki w Polsce!
Polskie cerkwie: cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku
Szczebrzeszyn – kościół św. Katarzyny