Szczebrzeszyn – kościół św. Katarzyny

Roztocze może oczarować nas ciekawymi zabytkami, z którymi spotkamy się tu niemal na każdym kroku. Kto w czasie wycieczki po tej części kraju odwiedzi Szczebrzeszyn, ten będzie mógł ujrzeć wiele ciekawych zabytków sakralnych. Wzniesiony w stylu renesansu lubelskiego kościół św. Mikołaja, synagoga oraz prawosławna cerkiew – oto atrakcje, obok których trudno jest przejść obojętnie. Warto tu również zwrócić uwagę na tak ciekawy zabytek, jakim jest kościół św. Katarzyny.

Co warto wiedzieć na jego temat?

Klasztorny kościół Św. Katarzyny w swej obecnej formie powstał w początkach XVII wieku. Był on jednym z kilku obiektów, które pojawiły się na terenie miasta dzięki woli i pieniądzom Zamoyskich. Kościołem tym opiekowali się franciszkanie, którzy w Szczebrzeszynie pracowali już w XIV wieku. Pod koniec XIX wieku kościół został przemieniony w cerkiew, a zabudowania klasztorne zaczęły służyć jako szpital. W 1917 roku świątynię oddano katolikom, wybierając jednocześnie na jej patronkę św. Katarzynę.

Kościół tej patronki znajduje się również nieopodal Olsztyna. Architekturę sakralną w Olsztynie i okolicach sprawdzisz na Olsztyn Info.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania świątyni w Szczebrzeszynie?

Kościół św. Katarzyny może się pochwalić ciekawą sylwetką oraz pięknym wnętrzem, w którym nie brak ciekawych dzieł sztuki sakralnej. Z pewnością warto zwrócić uwagę na sklepienie prezbiterium, w którym znajduje się malowidło z XVII wieku, które przedstawia „Przemienienie Pańskie”. W późnobarokowym ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Bonifraterskiej, pochodzący z drugiej połowy XVII wieku.

Dzieła sztuki

W zwieńczeniu ołtarza znajduje się z kolei obraz Trójcy Świętej. W ołtarzu można również zobaczyć dwa inne obrazy, przedstawiające św. Michała Archanioła i św. Erazma. Klasycystyczno-barokowa ambona z II połowy XVII wieku, obraz św. Jana Chrzciciela oraz barokowa figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej to kolejne dzieła sztuki, na które warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej świątyni. Warto też uważniej przyjrzeć się nawie głównej, która może się pochwalić pięknym sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Wielkie wrażenie mogą tu również zrobić dekoracje sztukatorskie, pochodzące z warsztatu Jana Wolfa.

Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Szczebrzeszyn, sprawią każdemu z nas wiele radości. Tu nudzić się nie można, a dzięki ciekawym zabytkom, każdy z nas będzie mógł tu pozyskać wiele ciekawych informacji na temat historii, kultury i sztuki tak pięknego regionu, jakim jest Roztocze.