Polskie cerkwie: cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku

Białystok to wspaniały cel wycieczki dla miłośników historii i pięknych zabytków, choć na nudę nie będą tu mogli narzekać i ci turyści, których fascynują ciekawe przykłady współczesnej architektury sakralnej. Jednym z ciekawszych obiektów, który pojawił się w stolicy Podlasia w latach 80-tych XX wieku, jest cerkiew Świętego Ducha, będąca największą świątynią prawosławną w Polsce. Co warto wiedzieć na jej temat?

Dlaczego zwiedzanie Białegostoku warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w tym miejscu?

Cerkiew Świętego Ducha zachwyca nie tylko swymi rozmiarami, ale i swą formą. Choć jest obiektem na wskroś współczesnym, pracujący nad nią artyści pięknie dostosowali się do zasad sztuki cerkiewnej. Efekt? Widać to na zdjęciach w regionalnym serwisie informacyjnym eBialystok.pl, gdzie podkreślona jest piękna forma oraz bogata symbolika, której w trakcie zwiedzania tego obiektu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Budowa tej cerkwi wiązała się z licznymi problemami. Potrzebne było zgromadzenie odpowiednich środków finansowych, zakupienie 50 tysięcy cegieł oraz przekonanie osób wrogo nastawionych do tak dużego obiektu prawosławnego w Białymstoku.

Cerkiew została wyświęcona w 1999 roku

Mimo to w 1999 roku udało się wyświęcić cerkiew, w której może się zmieścić około 2,5 tysiąca wiernych. Świątynia składa się z cerkwi górnej oraz dolnej, poświęconej Ikonie Matki Bożej Nieoczekiwanej Radości. W cerkwi głównej można ujrzeć piękne freski oraz ikonostas, w którym znajduje się aż 260 ikon. W 2000 roku pojawiła się tu kolejna ozdoba – panikadiło, czyli potężny żyrandol, którego średnica wynosi 6 m, a waga wynosi 1200 kg. Cerkiew ta robi ogromne wrażenie, a możliwość zwiedzenia jej wnętrza każdemu z nas sprawi sporo radości.