Śladem drewnianych skarbów. Bonarówka

kaplica

Dla miłośników zabytków sztuki sakralnej oraz drewnianej architektury, Podkarpacie jest idealnym celem turystycznej wyprawy. Tu, w czasie wycieczki Szlakiem Architektury Drewnianej, można zobaczyć wyjątkowe atrakcje. Wiekowe kościoły, dawne cerkwie – oto zabytki, dzięki którym Podkarpacie cieszy się tak wielkim zainteresowaniem turystów. Gdzie warto się wybrać?

Dla tych turystów, którzy szukają na terenie Podkarpacia niebanalnych atrakcji, ciekawym punktem w programie wycieczki będzie Bonarówka. To interesująca miejscowość, z której gmina Strzyżów może być dumna. Dlaczego? Bo tutejsza cerkiew to wspaniały zabytek i wyjątkowa atrakcja dla turystów wędrujących śladem architektury drewnianej przez Podkarpacie. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Odwiedź też www.infolancut.pl, żeby zobaczyć inne cudowne zabytki i atrakcje Podkarpacia.

Przy drodze Żyznów – Golcówka czeka wielka atrakcja dla każdego miłośnika drewnianej architektury. To dawna cerkiew greckokatolicka pw. Pokrow Przeświętej Bogarodzicy, pełniąca obecnie rolę kościoła katolickiego, urzeka swą niezwykłą formą i piękną architekturą. Historia tego obiektu sięga XVII stulecia, kiedy to powstały najstarsze elementy dzisiejszej świątyni. Zamknięte trójbocznie prezbiterium (sanktuarium) z pewnością zasługuje tu na wyróżnienie, choć i młodsza wieża, i zakrystia mogą zrobić spore wrażenie na zwiedzających. Ciekawa bryła to nie wszystko. Wspaniale prezentuje się też wnętrze cerkwi. Jego wspaniałą ozdoba jest polichromia, wykonana przez Pawła Bogdańskiego pod koniec XIX wieku.

W czasie wycieczki przez tereny Podkarpacia spotkać możemy się z licznymi zabytkami drewnianej architektury, jednak Bonarówka zasługuje na szczególną uwagę. To wspaniałe miejsce, którego w trakcie wycieczki Szlakiem Architektury Drewnianej pominąć nie można.