Kierunek zwiedzania- starówki w Polsce!

starowka

Na krótki, weekendowy wypad często, decydujemy się odwiedzić największe miasta w Polsce. W piękną pogodę nie tylko w sezonie letnim i wiosennym uliczkami starówek przechodzi rzesza turystów. Za co kochamy rynki i starówki? Widok niecodziennej architektury, knajpy i uliczni artyści to nadaje ducha i niepowtarzalnego klimatu. Poznaj 5 bardzo urokliwych i ciekawych rynków w Polsce!

Perełka stolicy – warszawska starówka!

Stare Miasto w Warszawie szczyci się wyjątkową wartością zabytkową. Jego symbolem jest Plac Zamkowy, na którym wznosi się Kolumna Zygmunta III Wazy. Istotnym punktem jest również Rynek Starego Miasta z obudowanymi i zrekonstruowanymi kamieniczkami mieszczańskimi. Wśród wielu charakterystycznych zabytków warszawskiego Starego Miasta należy wymienić: Pałac pod Blachą, Katedrę Św. Jana, zespół murów obronnych z Barbakanem oraz wiele malowniczych i urzekających kamienic pierwotnie pochodzących z XV-XIX wieku.

Pozdrów Neptuna w Gdańsku!

Historyczna część Gdańska dzieli się na Stare Miasto i Główne Miasto. Jednak podczas spaceru zwłaszcza dla turystów granica nie jest widoczna. Ze względu na architekturę i spójność całego śródmieścia Gdańska obie części miasta, świetnie się przeplatają. Charakterystyczne punkty to fontanna Neptuna z XVII wieku pod Ratuszem Głównego Miasta. Korona Gdańska, czyli Bazylika Mariacka z wieżą widokową na panoramę miasta. Objętościowo jest trzecią na świecie świątynią z cegły. Uwagę spacerowiczów przyciąga Złota Brama i Złota Kamienica, charakterystyczny zabytkowy dźwig portowy- Żuraw nad Motławą.

Poznańskie koziołki!

Starówka w Poznaniu to obowiązkowy punkty dla turystów. Główna atrakcja to renesansowy Ratusz z koziołkami. Codziennie dokładnie o 12 w południe, trykające koziołki ukazują się oczom mieszkańców i turystów. Tyrek i Pyrek (ich imiona) niewątpliwie to symbol Poznania. Warty odwiedzenia jest Zamek Królewski z XVI wieku, po zwiedzeniu zabytku można wspiąć się na taras widokowy i podziwiać panoramę miasta. Stary Rynek ma kształt kwadratu i przeprowadzi turystów szlakiem małej architektury poprzez fontanny: Marsa, Neptuna, Apolla. Na Starym Rynku warto zwrócić uwagę na Wagę miejską. Pierwotnie służyła do pomiaru towarów, po wojnie mieścił się tam Urząd stanu cywilnego, Dla zakochanych par i miłośników Poznania nadal istnieje możliwość zawarcia ślubu w tym miejscu.

Nie omiń też toruńskiej starówki, o której przeczytasz na https://toruninfo.pl!

Stare Miasto w mieście Królów, czyli w Krakowie!

Mówiąc, o krakowskich zabytkach należy zacząć od Wawelu — dawnej siedzibie królów polskich, która jest niewątpliwą wizytówką miasta. Nie można jednak pominąć niezwykle klimatycznego Starego Miasta, którego głównymi zabytkami są: Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa. To wszystko w otoczeniu kilkuset kamienic i tysiąca ruchomych dzieł sztuki. Cały obszar otacza pas zieleni zwany Plantami, który powstał w miejscu dawnej fosy.

Rynek – wyjątkowy punkt Wrocławia!

Wrocław to kolejne polskie miasto, które może pochwalić się bardzo urokliwą starówką. Jej centrum stanowi historyczny rynek, czyli dawny plac targowy, dziś po prostu prostokątny plac, z którego wybiega jedenaście ulic i przejść. To właśnie na rynku zlokalizowany jest wspaniały gotycki Ratusz, w którym mieści się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Nie brakuje też zadbanych, kolorowych kamienic prezentujących różne style architektoniczne – gotycki, renesansowy, czy też barokowy. Wyjątkową atrakcję stanowią małe pomniki krasnoludków, których należy poszukiwać właśnie w obrębie starówki.