Sandomierz i jego skarby: kościół św. Józefa

Na terenie Sandomierza ujrzeć można wiele cennych zabytków, w gronie których miejsce bardzo ważne zajmują zabytki sakralne. Jedną z tych świątyń, do których warto zajrzeć w trakcie wycieczki po Sandomierzu, jest kościół św. Józefa. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Kościół św. Józefa to miejsce, które zasługuje na uwagę z kilku względów. Jego historia ściśle łączy się z historią franciszkanów, którzy do Sandomierza przybyli w lipcu 1672 roku. Drewniany zespół klasztorny dla tego zgromadzenia został zbudowany w 1678 roku, jednocześnie bracia rozpoczęli budowę murowanych obiektów, których widokiem można się cieszyć do dziś.

Może Cię również zainteresować: Dawna Synagoga w Sandomierzu

Dumą tego zespołu klasztornego jest kościół św. Józefa, zbudowany w latach 1679-1689. Co ciekawe, materiał do jego budowy pochodził z rozbieranego zamku w pobliskim Zawichoście – miasteczku sąsiadującym z Sandomierzem. Świątynia ta do dziś zachwyca swą barokową formą, a zgromadzone w niej dzieła sztuki robią ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających. W kościele tym wyróżnia się ciekawe malowidło ścienne z początku XX wieku, na którym został przedstawiony gniew Boży. Intrygują też podziemia tego kościoła, znane ze szklanej trumny ze zwłokami Teresy Izabeli Morsztynówny (1680-1698).

Kościół św. Józefa to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Sandomierz. To obiekt, którego forma oraz dzieje mogą zrobić ogromne wrażenie na każdym z nas, warto zatem uwzględnić wizytę w jego wnętrzu w programie swej wycieczki po jednym z najpiękniejszych miast w dolinie Wisły.