Kościół Świętej Trójcy – Kielce

Kościół Świętej Trójcy w Kielcach i okolicach

Jest jednym z XVII wiecznych zabytków sakralnych znajdujących się na terenie Kielc, który powstał w latach 1640-44. Podobną historią cieszą się inne Kościoły Świętej Trójcy znajdujące się na terenie województwa kieleckiego. W Ćmińsku Kościelnym znajduje się zabytek sakralny z lat 1646-1649 o identycznej nazwie; w Rakowie – wiejskiej gminie położonej w województwie świętokrzyskim 42km od Kielc znajduje się kolejny zabytek sakralny o identycznej nazwie również z XVII wieku (kościół w Rakowie powstał w latach 1640-50). W miejscowości Święty Krzyż w powiecie kieleckim również znajduje się kościół Świętej Trójcy – z fragmentami romańskimi z lat 1781-89, w powiecie skarżyskim natomiast w miejscowości Skarżysko-Kościelne kościół pw. Świętej Trójcy pochodzi z roku 1637. Zauważyć zatem należy, że zabytki sakralne w powiecie Kieleckim o nazwie „Kościół pw. Świętej Trójcy” stanowią część atrakcji historyczno-kulturowych, zlokalizowanych nie tylko w mieście, ale i w innych miejscowościach gminy i powiatu.

6 budowli sakralnych, które oczarują miłośników historii

Kościół Świętej Trójcy – droga z dworca PKP

Kościół kielecki przy ul. Jana Pawła II 7 wpisany jest do rejestru zabytków jako jeden z ważnych zabytków regionu kieleckiego. Od dworca PKP do obiektu droga zajmuje ok. 20 minut na piechotę, jeśli minąć Best Western Grand, skierować się w ul. Sienkiewicza, minąć na lewo Stary Browar i skręcić w róg Dużej, kierując się w stronę Bazyliki. Jana Pawła II to wyjątkowa ulica, przy której położony jest nie tylko sam kościół, ale i Muzeum Wsi Kieleckiej czy Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych, którego historia sięga XII wieku.

Kościół Świętej Trójcy – droga z dworca PKS

Droga z dworca PKS jest dość podobna do drogi z dworca PKP. Wychodząc w Czarnowską należy skręcić w Panoramiczną, kierując się do ul. Sienkiewicza. Odbijając jednak z Sienkiewicza w Kapitulną, a następnie podążając na plac Zamkowy przez Plac NMP można podziwiać Pałac Biskupów Krakowskich oraz wstąpić do Muzeum Narodowego. Barkowy pałac znajdujący się nieopodal Kościoła Świętej Trójcy jest do dzisiaj najlepiej zachowaną rezydencją pałacową pochodzącą z okresu wczesnego baroku – o ile Kościół powstał w latach 40-tych XVII wieku, o tyle budowę pałacu datuje się na lata 1637-41.