Jest pięknym miastem, które swą historią i wspaniałą zabudową może oczarować każdego. Głogówek przyciąga i malowniczym rynkiem, i zamkiem, który w dziejach Śląska i państwa polskiego odegrał bardzo ważną rolę. Kto chce jednak lepiej poznać dzieje tego miasta, a przy okazji ujrzeć wyjątkowe dzieła sztuki, ten w czasie wycieczki po Głogówku powinien poświęcić nieco więcej uwagi tutejszym zabytkom sakralnym. Na jakie obiekty warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Kościół Pokoju w Jaworze, czyli śladem historii przez Dolny Śląsk
Kościół św. Bartłomieja
To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych na terenie województwa opolskiego. Kościół p. w. św. Bartłomieja w Głogówku swą obecną formę zyskał w XVIII wieku, choć wiadomo, że początki tej budowli sakralnej sięgają XIII stulecia. Nad wystrojem wnętrza tego kościoła pracowali wspólnie malarz Sebastini oraz rzeźbiarz Schubert – artyści, z których twórczością można się w Głogówku zetknąć w wielu miejscach. W kościele tym nie brak ciekawych dzieł sztuki sakralnej, choć turystów najmocniej fascynuje kaplica Oppersdorffów – dawnych panów miasta, którzy w krypcie pod kościołem znaleźli dla siebie miejsce wiecznego spoczynku.
Zespół klasztorny franciszkanów
Klasztor i kościół franciszkanów to obiekt, który zajmuje bardzo ważne miejsce w programie każdej wycieczki po Głogówku. Kościół ten powstał już w XIII wieku, choć swą obecną formę zyskał on w II połowie XVIII wieku. Franciszek Sebastini i Józef Schubert sprawili, ze wnętrze tego kościoła zachwyca pięknymi polichromiami oraz niezwykłą dekoracją rzeźbiarską. Kościół ten znany jest też z takich ciekawostek, jak Dzwon Ósmej Godziny oraz słynny Domek Loretański.
Kaplica Loretańska
Kaplica Loretańska to kolejny zabytek Głogówka, obok którego nie można przejść obojętnie. Powstała ona w 1630 roku jako efekt fascynacji Jerzego III włoską miejscowością Loretto. Kaplica ta jest ciekawą repliką domku Matki Boskiej, która swego czasu była… oddzielnym budynkiem. Ponieważ z czasem franciszkanie rozbudowali swój kościół, stojąca obok niego kaplica stała się jego integralną częścią. Dzięki temu kaplica ta jest zabytkiem jeszcze ciekawszym dla tych turystów, którzy szukają na terenie województwa opolskiego atrakcji niepowtarzalnych.
Replika Grobu Pańskiego
Ten niewielki zabytek jest jedną z ważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Głogówek. Replika Grobu Pańskiego w Jerozolimie to kolejny obiekt związany z Jerzym III. By ujrzeć ten zabytek, wystarczy wybrać się w stronę klasztoru franciszkanów. Niestety, liczne pożary sprawiły, że kaplica ta często poddawana była remontom. Efekt? Jej obecny wygląd odbiega od formy, jaką miał Grób Pański w czasach Jerzego III.
Kolumna Maryjna na rynku
Z ciekawym zabytkiem sztuki sakralnej można się też spotkać na rynku. Jest nim Kolumna Maryjna, ustawiona tu w 1677 roku. Ufundowana przez Franciszka Euzebiusza Oppersdorffa, syna Jana Jerzego III, jest kolejnym obiektem sakralnym, który ściśle wiąże się z działalnością tego arystokratycznego rodu na terenie Głogówka.
Kościół cmentarny pod wezwaniem św. Krzyża
Kościół cmentarny pod wezwaniem św. Krzyża może oczarować swą oryginalną formą, nic więc dziwnego, że i tej budowli turyści tak chętnie poświęcają swój czas w czasie wycieczki po Głogówku. Wzniesiony w 1705 roku, uwagę przyciąga głównie swą zewnętrzną elewacją. To wyjątkowy przykład muru pruskiego – niezwykle rzadkiego rozwiązania na terenie województwa opolskiego.
Głogówek i jego zabytki sakralne mają wyjątkowy urok. Kto w czasie wycieczki po tym mieście skupi się na takich skarbach, ten szybko przekona się, że miejscowe kościoły i kaplice mogą zaskoczyć nie tylko swym bogactwem, ale i ogromną różnorodnością. Nie brak tu przecież dzieł jedynych w swoim rodzaju, które są cennymi pamiątkami z dawnych czasów i perełkami, które wzbudzają ogromne zainteresowanie – nie tylko wśród historyków, ale i turystów szukających wyjątkowych atrakcji.
Warto przeczytać
Jak Bitcoin może pomóc Muzułmanom podążać za naukami Koranu?
Kierunek zwiedzania- starówki w Polsce!
Zabytki Chęcin – świątynia parafialna i jej skarby