6 budowli sakralnych, które oczarują miłośników historii

Dla tych turystów, dla których głównym motywem wycieczki mają stać się wiekowe budowle, cennych atrakcji na ziemiach polskich nie zabraknie. Jakie obiekty koniecznie powinni odwiedzić amatorzy średniowiecznych budowli?

Miejsce 6. Kościół św. Mikołaja w Żarnowie

Ten zabytek wspominany jest już w dokumentach z końca XII wieku. Pierwotnie był to romański kościół, który w początkach XVI wieku został rozbudowany. Efektem tego jest wiele elementów typowych dla architektury gotyckiej, np. ostrołukowe okna, oraz romańskiej, np. pilastry. Całość prezentuje się bardzo ciekawie, dzięki czemu kościół ten jest obiektem ciekawym dla każdego miłośnika historii i sztuki.

Miejsce 5. Kościół św. Jana Jerozolimskiego za murami w Poznaniu

Dzieje tego kościoła sięgają XI wieku, kiedy to za murami Poznania powstała romańska świątynia. Wkrótce stała się ona własnością zakonu joannitów, którzy – wykorzystując mury starszego kościoła – wznieśli na przełomie XII i XIII wieku nową świątynię. Kawalerowie maltańscy opiekowali się tym miejscem do początków XIX wieku. Dziś jest to kościół parafialny, w którego wnętrzu zachowały się późnogotyckie sklepienia, późnogotycki tryptyk oraz barokowy ołtarz, pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku.

Miejsce 4. Kościół św. Andrzeja w Krakowie

Wzniesiony pod koniec XI wieku kościół św. Andrzeja jest jednym z cenniejszych zabytków sakralnej architektury na terenie Krakowa. To jeden z ciekawszych przykładów stylu romańskiego, z jakimi można się spotkać na ziemiach polskich, a jednocześnie cenna pamiątka po klaryskach, które w XIV wieku przeniosły się do Krakowa z pobliskiej Skały. To piękna budowla, której obronne walory można dostrzec od dziś.

Miejsce 3. Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie

Cieszyńska rotunda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków sakralnych w Polsce, do czego w znacznym stopniu przyczyniło się umieszczenie jej na banknocie 20-złotowym. To turystyczna wizytówka Śląska Cieszyńskiego, której w czasie wycieczki pominąć nie można. Dawna kaplica grodowa do dziś urzeka grubymi murami i surowym wnętrzem, w którym każdy z nas może się nacieszyć tajemniczą atmosferą.

Miejsce 2. Rotunda św. Gotarda w Strzelinie

W czasie wycieczki po Dolnym Śląsku warto zajrzeć do Strzelina – pięknego miasta, które może się pochwalić długą historią i cennymi zabytkami. Tym najważniejszym jest rotunda św. Gotarda, uznawana za jedną z najstarszych budowli na terenie Śląska. W czasach, gdy ten region znajdował się poza granicami państwa polskiego, w świątyni tej odbywały się nabożeństwa w języku polskim, stąd też druga nazwa kościoła – Kościół Polski.

Miejsce 1. Kolegiata w Tumie

Kolegiata w Tumie powstała w XII wieku i do dziś urzeka swą romańską formą. Do dziś zachował się tu piękny portal z piaskowca, któremu warto się uważniej przyjrzeć. Wielkie wrażenie może zrobić też wnętrze tej świątyni. Można tu zobaczyć m.in. detale architektoniczne, będące już pamiątką z czasów gotyckiej przebudowy, oraz piękne freski, które oczarują każdego miłośnika sztuki renesansowej.

Skarby architektury sakralnej, z jakimi można się spotkać w trakcie podróży po Polsce, mogą oczarować wielu z nas. Wspaniałe budowle, wznoszone w okresie średniowiecza, do dziś zachwycają, a wędrówki ich śladem mogą się dla wielu z nas okazać rewelacyjnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Kościół Świętej Trójcy – Kielce